Polecamy

Na koniec roku

„Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje” (Nitzche)
Trzy książki, w których te słowa żyją i są prawdziwe. Każda z nich jest inna i każda zabiera nas w podróż do wnętrza człowieka.

Na początek książka, o której Los Angeles Times napisał: „Gdybyś w tym roku miał przeczytać tylko jedną książkę, powinno być nią dzieło doktora Frankla”.

Człowiek w poszukiwaniu sensu Victor E. Frankl – to wspomnienia z pobytu w obozie koncentracyjnym, które nie skupiają się na przebiegu historycznym i dokładnemu datowaniu, tylko na wybranych wydarzeniach codziennego życia obozowego. Tych najtrudniejszych, przytłaczanych głodem, zimnem, wyczerpaniem oraz tych, które dają pocieszenie i nadzieję.

Victor E. Frankl – austriacki psychiatra i psychoterapeuta, więzień obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitz, jeden z twórców humanizmu psychologicznego. Był doktorem filozofii, a także profesorem neurologii i psychiatrii wydziału medycznego Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz profesorem logoterapii American International University w Kalifornii.  Napisał książkę, która jest mądra, poruszająca i przynosi wielki wewnętrzny pokój. Zabiera nas w głąb najtrudniejszych zagadnień dotyczących natury człowieka. Pokazuje, iż zło i cierpienie nie mogą nas zniszczyć i że zawsze możemy powstać, wybierając życie.

Kolejna pozycja to Kolej podziemna. Czarna krew ameryki Colsona Whiteheada – książka, którą czyta się jednym tchem. Stoją za tym tytułem nagrody Pulitzera 2017 oraz National Book Award 2016. To bardzo dobra lektura, która porusza temat niewolnictwa, prawa do wolności oraz abolucjonizmu i jednocześnie zabiera nas w podróż po Ameryce XIX wieku. Przygodowe ujęcie tematu jest świetne i przypomina nam o tym, jak łatwo człowiek może zapomnieć kim jest. Jak łatwo odczłowieczyć nie tyle jednostkę, ale i całe społeczności. Zapada w pamięć!

Trzecia książka na ten miesiąc, to biografia autora potężnej modlitwy, mistyka. Człowieka, który napisał ponad 220 tys. Imaginette, obrazków z proroczym słowem skierowanym do konkretnej osoby. Niezwykle cenionego przez o. Pio, który często odsyłał do niego penitentów. Jezu, Ty się tym zajmij! o. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda Joanny Bątkiewicz-Brożek jest biografią niezwykłego kapłana, który heroicznie był wierny Kościołowi, mimo że szczególnie był doświadczany: z powodu oskarżeń nieprzychylnych mu osób, wielokrotnie stawiany przed Świętym Oficjum, oskarżany o herezję, z wieloletnim zakazem odprawiania Mszy Świętej i głoszenia homilii.

W świetle tej historii nabiera się innego spojrzenia na siebie, własne życie i świat otaczający nas dookoła. Polecam każdemu bez względu na to, kim jest i w co wierzy! Ta książka porusza!

Polecam serdecznie,
Mateusz