Polecamy

„Ciekawe wspomnienia”

Każdy z nas w przeciągu swojego życia doświadcza wielu sytuacji, które zapisują się w naszej pamięci.

„Reportaż o reportażu”

Znajdziemy tutaj zarówno omówienia fragmentów największych mistrzów danego gatunku, subtelną krytykę, jak i rozważania o prawdzie, która nigdy nie jest jedna i ta sama dla wszystkich.

„Czuli twardziele”

Autor nie owija w bawełnę i nie koloryzuje, dlatego niektóre historie są przytłaczające, szokujące i budzą strach.

„W świecie przyszłości”

Wyobraźnia podpowiada nam obrazy ówczesnego świata, a niektóre pomysły z codziennego życia w świecie z przyszłości wydają się kalką z naszego obecnego.

„Strefa wysokiego ryzyka”

Powrót do domu z morza po takich wydarzeniach, to dopiero początek walki o siebie i swoich najbliższych.

Katastroficzna rzeczywistość”

      Szybkie tempo życia sprawia, że nasza kochana Ziemia ulega zagładzie. Na żądanie dostajemy zawsze to, czego chcemy, a płacimy za to całkowitym oderwaniem od planety, która nas utrzymuje.

„Historie, którymi żyła cała Polska”

  Wszystko jest bardzo brutalne i zostaje w człowieku. Osiem historii, którymi żyła cała Polska i na które szeroko otworzyła oczy. Niestety, kiedy dzieje się zło obok nas, to często wielu te oczy zamyka lub odwraca.

„Do celu po trupach”

Bardzo dobry reportaż, który odpowiada nam na wiele pytań stawianych obecnie względem wojny na Ukrainie.

„Historia Rosji podana na talerzach”

Lektura jest napisana w formie reportażu i zawiera bardzo dużo ciekawostek, które wychodzą podczas rozmów z ludźmi w czasie podróży autora po Rosji.

„Lekarz bez pacjentów”

To on stoi za niesławną publikacją w medycznym piśmie „The Lancet”, w którym to łączył szczepionkę MMR z rozwojem autyzmu i nieswoistym zapaleniem jelita grubego u dzieci.

„To nie jest powieść”

   Historia Marie jest tylko jedną z tysiąca historii kobiet, które każdego dnia przechodzą przez to samo od Iraku po Syrię. Okrucieństwo, które odrzuca i jest nie do pojęcia.

„Czytasz, słuchasz i oglądasz”

Czyta się ją świetnie. Można na jednym wdechu, a można tak, jak ja, spokojnie z muzyką i teledyskami. Po jednym rozdziale dziennie, żeby za szybko nie umknęła.

„Każde życie ma znaczenie”

  Ta książka, to ważny głos w burzliwej dyskusji o BLM (Black Lives Matter), który pozwala nam choć odrobinę zrozumieć i pogłębić wiedzę w tym temacie.

 

„Wojna informacyjna”

„Trole Putina. Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej”, to dokładnie udokumentowane historie, które sprawią, że na wirtualny świat już nie będziecie patrzyć tak samo.

„Jestem stąd”

Ta ziemia jest moją ukochaną i jeżeli chcesz cokolwiek o niej wiedzieć o ludziach, którzy zamieszkują tę piękną, ciekawą i tajemniczą krainę, to powinieneś sięgnąć po „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity.

„Czeski Tischner”

Każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami dotyczącymi ilości osób, które zachorowały na COVID-19, osób które zmarły z powodu wirusa oraz ilości osób, które zostały zaszczepione.

„O polityce”

Często każdy ma jakieś zdanie na jej temat, własne poglądy i wyobrażenie o tym, jak powinna wyglądać i kształtować naszą codzienność.

„Smak wolności”

Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Korotko i Marcina Pietraszewskiego jest rewelacyjnym przedstawieniem złożoności człowieka.

„Baśń i reportaż ”

Na zakończenie tego roku chciałbym polecić Wam dwie książki, które otrzymały  prestiżową Nagrodę Literacką Nike 2020.

„Możliwości, które daje nam życie”

 Moje miejsce na ziemi, to Śląsk. Tutaj się urodziłem, tutaj żyję i chłonę wszystko co dotyka losów tej krainy oraz ludzi, którzy ją zamieszkują. Tak, jak główny bohater najnowszej powieści Szczepana Twardocha „Pokora” Alojzy Pokora.

„Bóg nie jest miły”

Czy zastanawialiście się w ostatnim czasie, jak współczesna kultura postrzega Boga i jak kształtuje naszą wspólną narrację o Bogu?

„Jesteśmy stworzeni do biegania”

Ta książka leżała u mnie na półce jakiś czas. Jak wielu twierdzi, że od niej zaczęło swoją przygodę z bieganiem, to wcale mnie to nie dziwi, gdyż wyzwala ona w ludziach pradawne instynkty.

„Lodowi wojownicy”

  Książka „Broad Peak. Niebo i piekło” Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego, to nie tylko opis tragicznych wydarzeń podczas polskiej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. To przede wszystkim szukanie odpowiedzi na pytanie, czy wraz z tą tragedią kończy się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas?

„Artysta niejednoznaczny”

  Ta książka jest bardzo rzetelnym przekazem prawdy o człowieku, który wcale nie był kryształowy, a bardem Solidarności został poprzez zbieg okoliczności, który bardzo mu ciążył.

„Siła i lekkość”

Pilch z właściwą sobie swadą komentuje sprawy i wydarzenia, które były istotne z jego punktu widzenia lub w jakiś sposób wpływały na opinie publiczną opisywanego okresu.

„Nic nie jest tym, czym się wydaje”

Maj jest miesiącem, który kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą i nadchodzącym letnim czasem, a książka którą chciałbym Wam polecić jest bardzo oszczędna, surowa i przytłumiona.

„Odkryte, nieodkryte”

Pasjonująca podróż tropem zagadek i zastanawiających zbiegów okoliczności w czasach, kiedy w Kalifornii szarlatani uchodzili za geniuszy, wolna miłość była tak samo realna jak pranie mózgu a wszystko działo się w bańce narkotykowego odlotu.

„Rozrywka z refleksją”

Książki na czasie, które czyta się rewelacyjnie  i przy których czas mija błyskawicznie. Mocno, treściwie i refleksyjnie, pozbawiając wszelkich złudzeń tych, którzy myśleli, że internet jest ostatnim bastionem wolności na naszym globie.

„My, ptaki i cała reszta”

 Książka, którą chcę Wam polecić „Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach” Jacka Karczewskiego, jest niesamowitą, osobistą i intymną podróżą w świat ptaków. 

„Reportaże na koniec roku”

     Ta książka jest, jak odebrane wiadomości, które przychodzą niespodziewanie i zamieszkują w tobie. Bardzo dobre zakończenie kalendarzowego roku i adekwatne do zrobienia pewnych naszych, prywatnych podsumowań.

„#Wrzenie”

Krzykliwych i chwytających tytułów oraz braku nie tyle tolerancji, co akceptacji człowieka, jako człowieka, trafiam na książkę, która jest przede wszystkim zaproszeniem do rozmowy.

„Historia cyfrowej rewolucji”

Świetnie napisana, wciągająca i pouczająca. Książka nie tyle o tranzystorach, mikroprocesorach i informatyce ile o wykorzystaniu wiedzy pojedynczych, genialnych jednostek, jak i o sile zespołu, który potrafi to wykorzystać.

„Twarzą w twarz ze śmiercią”

Często w życiu dajemy się pochłonąć temu, co ulotne. Zwolnijmy na chwilę i wdajmy się w dialog z Paulem, który odszedł zbyt młodo. W ciszy między słowami zastanówmy się, co sami mamy mu do powiedzenia. Tutaj czeka przesłanie. Znajdźmy je i odbierzmy jako dar.

„Dla wierzących i niewierzących”

Każdemu, kto zadaje pytania, szuka wskazówek i ma odwagę stanąć w prawdzie, chciałbym polecić książkę, która może być takim przewodnikiem – „Testament duchowy. Gdy noc staje się jaśniejsza niż dzień” ojca Augustyna Pelanowskiego.

„Uwikłanie w miłość”

W związku z tym, że znajduję się w Andaluzji i zwiedzam, smakuje oraz oddycham tym regionem, to też do polecenia mam książkę, która pełna jest kolorów wybrzeża Costa del Sol.

„Filozofia podróżowania”

To powieść o ludziach i miejscach różnych czasów. Podróżach realnych, geograficznych, jak i takich w głąb siebie. Opowieść o tym co nas łączy z innymi ludźmi, co nas łączy z miejscami do których nas ciągnie i jak postrzegamy rzeczywistość, która nas dotyka.

„Biegająco”

„Nic nie wiesz o bieganiu? Przeczytaj tę książkę – będziesz wiedział wszystko!”

„Cyfrowe umysły”

 Warto przeczytać książkę, której autor został umieszczony przez magazyn „Foreign Policy” na liście 100 czołowych myślicieli świata. Jej lektura jest fascynującą podróżą przez bliższą i dalszą przyszłość.

„Pewne pojęciowe zamieszanie”

W okresie, który dla jednych jest czasem wyciszenia, dla innych czasem szczególnych postanowień, a dla jeszcze innym zwykłym czasem poprzedzającym zajączki i baranki, trafiła mi się świetna lektura dla wszystkich.

„Czy jest się czego bać?”

„Strach. Trump w Białym Domu” Boba Woodwarda, legendarnego dziennikarza, który doprowadził do ujawnienia afery Watergate i ustąpienia Richarda Nixona z funkcji prezydenta jest publikacją, która ujawnia nieznane dotąd fakty dotyczące funkcjonowania Białego Domu i polityki Donalda Trumpa.

„Nowy rok, nowe wyzwania”

Tę książkę trzeba przeczytać i mieć we własnej biblioteczce! A jeśli komuś będzie mało takich historii, które znakomicie serwuje nam Pani Magdalena Grzebałkowska, to zachęcam do sięgnięcia jeszcze po „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny” i „1945. Wojna i pokój”.

„Na koniec roku”

Zbiór esejów poświęconych matce autora i ich trudnej relacji. Książka, która w tym odchodzącym już roku, zdobyła Paszport Polityki w kategorii literatura oraz literacką nagrodę Nike.

„Lider, idol, ikona polskiego rocka”

Zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę, chociażby tylko po to, aby dowiedzieć się dlaczego cały świat artystyczny ówczesnej, polskiej sceny podziwiał go i darzył uznaniem.

„Kryminał, a nawet thriller”

W moje ręce trafiła książka jednego z najpopularniejszych pisarzy francuskich jeżeli chodzi o ten gatunek. Guillaume Musso pisze językiem niezwykle przyswajalnym i dlatego jego książkę pochłania się na raz.

Seria „Gorzka Czekolada”

Seria „Gorzka Czekolada”, niesztampowa i emocjonująca, pozostawia na długo słodki posmak z nutą goryczy. Rozjaśnia umysł i dodaje ducha.

Dialog przede wszystkim

Jesteśmy w połowie wakacji. To czas, kiedy każdy ma chociażby chwilkę na przeczytanie książki. Często jednej i jedynej w ciągu roku, dlatego zachęcam to wybrania dobrej lektury i podsuwam pewną propozycję.

„Myślę, że opuścił mnie cały świat”

Orhan Pamuk, laureat Nagrody Nobla w 2006 roku, w swojej powieści „Śnieg”, zaprasza nas do miasta Kars, które kiedyś było ważnym przystankiem na prężnym szlaku handlowym, prowadzącym do Gruzji, Tebrizu, Tbilisi i na Kaukaz, oraz ważnym punktem na granicy imperium osmańskiego i carskiej Rosji: mocarstw, które rozpadły się w minionym wieku.

Jedyny niezepsuty przez sławę człowiek

Książka, którą chcę Wam polecić to „Maria Skłodowska – Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości” Iwony Kienzler i nie jest ona poświęcona uczonej i jej odkryciom.

Dwie ballady

Dwie ballady, które ulokowały się na dwóch biegunach doznań. Jedna to „Ballada o pewnej panience” Szczepana Twardocha – zbiór opowiadań, w których rozpoznajemy wątki z wcześniejszych powieści autora.

Zwyciężać swoje słabości…

Dwie książki, które dostarczają dużo motywacji. Padłeś – powstań! Konkretne, bez owijania w bawełnę i prawdziwe.

Czytamy, pomagamy i ruszamy w podróż…

W nowy rok wkraczam z nowymi postanowieniami i wyzwaniami czytelniczymi. Staram się także Was zachęcić do towarzyszenia mi w podróży po kartach książek, które polecam i do których zachęcam.

Na koniec roku

„Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje” (Nitzche). Trzy książki, w których te słowa żyją i są prawdziwe. Każda z nich jest inna i każda zabiera nas w podróż do wnętrza człowieka.

Myśliciel przypominający

Dwie książki – jeden autor, a jakby dwóch autorów. Ciekawe pozycje, arcyciekawe tematy.

Historia smutna do bólu

Tym razem książka o przyjaźni. Trudne, emocjonalne, ale bardzo dobre paręset stron.

Kawał dobrej literatury!

Wakacyjne czytanie powoli dobiega końca, a to co z niego wyłapałem przeczytacie tutaj!

Szperamy – odkrywamy

Ile dobra i mądrości można znaleźć w książkach dla dzieci. Powroty po wielu latach stawiają pewne tytuły w zupełnie innym świetle!

Ferie pod znakiem książki

Czas zimowej laby minął, ale pozostało po nim mnóstwo fantastycznych wspomnień… i książek.

Maj książką stoi

Maj jest bardzo kolorowym i pachnącym miesiącem, a do tego – miesiącem książki i czytelnictwa.

Książka na lato

Propozycja. Tytuł wart tego, aby po niego sięgnąć mimo letnich upałów. 

Książki na zimę

Niektórym ferie się już zaczęły, innym zakończyły, a jeszcze inni szukają czegoś ciekawego do przeczytania, w te chłodne i białe dni.