Rybnik to miasto o długiej i bogatej tradycji kabaretowej. Jest drugim co do wielkości, zaraz po Zielonej Górze tzw. "Zagłębiem Kabaretowym" w Polsce. Wspominam o tym, ponieważ nie można mówić o Kabarecie Młodych Panów bez "rzucenia okiem" w przeszłość i przypomnieniu kilku faktów.

Z otchłani czasu wyłania się więc kabaret "Nic" i duchowy przywódca rybnickich kabaretów, nieżyjący już, Olek Chwastek. Większość rybnickich kabaretów mówi o nim jako o pierwszym nauczycielu a członkowie KMP to ludzie, którzy niegdyś z nim współpracowali i od niego się uczyli.

3/5 obecnego składu KMP (Robert Korólczyk, Bartek Demczuk, Mateusz "Banan" Banaszkiewicz) zaczynało swoją przygodę ze sceną od kabaretu "Dudu", który działał w latach 1998 - 2003, natomiast 1/5 (Łukasz "Kaczor" Kaczmarczyk) podstawy swojej wiedzy i doświadczenia zdobywał w kabarecie "Noł Nejm", który działa do dziś, chociaż w mocno zmienionym składzie.

Powiedzmy sobie jednak jasno - mównienie o KMP jako o "kontynuacji Dudu" (a słyszało się tu i ówdzie takie stwierdzenia) jest kompletnym nieporozumieniem. "Dudu" ma się do "KMP" tak jak przedszkolak do profesora. To dwa zupełnie inne twory. Inny styl, klimat, sposób pracy, inne założenia artystyczne i pomysł na twórczość, a przede wszystkim... zupełnie inna jakość.

O KMP można powiedzieć, że zrodziło się z tęsknoty. Głównie tęsknoty Roberta, który po zakończeniu działalności "Dudu" wyemigrował aż pod Wrocław i na kilka lat porzucił scenę. Serce jednak ciągnęło go i do Rybnika i do kabaretu.

Wystarczyło kilka rozmów z Kaczorem, który tęsknił do jakiejś odmiany i z Bartkiem, który wciąż pamiętał jak to jest "być w kabarecie", aby plany założenia nowej grupy nabrały realnych kształtów.

W pierwszym składzie kabaretu, obok trójki doświadczonych "kabareciarzy" występował Szymon Tomecki - aktor jednego z rybnickich teatrów amatorskich, którego Kaczor wypatrzył na widowni podczas "Larma" (rewelacyjna, cykliczna impreza kabaretowa organizowana przez rybnickie kabarety).

Stanowisko technicznego grupa zaproponowała Piotrkowi Sobikowi, osobie od lat związanej z rybnickim środowiskiem kabaretowym.

Pierwszy program KMP pod tytułem: "My na prawdę chcemy pracować" powstał w lecie 2004r. a swoją premierę miał 7 października 2004r. podczas IX Rybnickiej Jesieni Kabaretowej. Po kilku modyfikacjach zdobył uznanie publiczności i jurorów festiwali i przeglądów kabaretowych w całej Polsce.

W sierpniu 2005r. z kabaretem pożegnał się Szymon. Chociaż świetnie sprawdzał się na scenie, rozstanie było koniecznością.

Jego miejsce, w ciągu zaledwie dwóch tygodni zajął Mateusz "Banan" Banaszkiewicz, związany wcześniej również z kabaretem "Dudu". Od pierwszych prób było wiadomo, że jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, czego najlepszym dowodem było zdobycie I miejsca podczas Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry, które tradycyjnie odbywają się pod koniec sierpnia.

Pierwszy program utrwalił się w pamięci widzów również dzięki realizacjom telewizyjnym (TVP2, TVP3, Polsat, HBO). Do najbardziej znanych skeczy należą z pewnością "Blacharz" i "Urząd Pracy", oraz... Striptiz, do słynnej piosenki Joe Cockera "You can leave your hat on" z choreografią Izabeli Barskiej, który stanowił zakończenie programu. Kontrowersyjny taniec podzielił widzów i jurorów, budząc zawsze sprzeczne emocje i niezmiennie burzę oklasków i pisków piękniejszej części widowni.

Właśnie z powodu niekończącej się dyskusji na temat striptizu tytuł drugiego programu do niego nawiązuje. Program "Ubrany facet też może być śmieszny" powstał w ciągu miesiąca, swoją nieoficjalną "premierę" miał podczas XXII PAKI i - pomimo braku golizny, oraz pewnego niedopracowania - od razu przypadł do gustu widowni i jurorom.

Drugim programem Młodzi Panowie wywalczyli już kilka ważnych nagród i cały czas zdobywają nowe.

Ponieważ już poprzednio członkowie grupy sprawdzili się zarówno jako wokaliści, jak i dobrzy tancerze (a pani choreograf nie mogłaby pozostać bez zajęcia), w tym programie również znalazło się miejsce na piosenkę i taniec - tym razem brawurowe tango pt. "Władza", które zdobyło III miejsce na prestiżowym festiwalu piosenki kabaretowej "OBORA' w Poznaniu.

Skecze: "Nauczyciele", "Amerykanin", "Supermarket", "Drogówka" czy piosenkę "Władza" emitowały stacje telewizyjne, takie jak TVP2, polsat, TVN czy HBO.
Wiosną 2006 roku swoje zainteresowanie Kabaretem wyraziła Agencja Artystyczna Halama. W połowie czerwca KMP podpisało umowę agencyjną tym samym powierzając dalszy rozwój swojej kariery w dobre ręce Małgorzaty Wakuluk.

Pomimo tego, że KMP tworzą artyści z dużym doświadczeniem i dorobkiem scenicznym, kabaret jest wciąż bardzo "młody". Znajduje się w fazie intensywnego rozwoju, ciągłego odkrywania swoich możliwości, poznawania mocnych i słabych stron, kształtowania niepowtarzalnego stylu i szukania swojej drogi.

Stale rośnie jego popularność a wraz z nią liczba koncertów na terenie całego kraju. Co będzie dalej? Czas pokaże.

 

zdjecia: Maciek Stefaniak, Jakub Husak, archiwum KMP

Najnowsza płyta DVD, premiera 2012:

Zamów
DVD KABARETU MŁODYCH PANÓW
w sklepie internetowym NEW ABRA

[kliknij tutaj]

 


Płyta DVD "Z Młodymi Jak Najbardziej":

Zamów
DVD KABARETU MŁODYCH PANÓW
w sklepie internetowym NEW ABRA

[kliknij tutaj]

 


 

W dalszym ciągu jest oczywiście w sprzedaży nasze pierwsze DVD:

Zamów
DVD KABARETU MŁODYCH PANÓW
w sklepie internetowym MCA

[kliknij tutaj]

       
 
 
Manager
Piotr Sobik
tel. 695-618-773
mail: info@starmanager.pl